magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Smartfon z dobrym aparatem – czym kierować się podczas zakupu

Producenci smartfonów co roku prześcigają się prezentując coraz to lepsze telefony. Walka na parametry trwa w najlepsze, na czym korzystają klienci. Smartfony zastępują coraz więcej urządzeń, a na czele tej listy są aparaty fotograficzne.

Smartfonowa rewolucja

Historia smartfonów nie jest zbyt długa w porównaniu z historią rozwoju aparatów fotograficznych i liczy ledwie około 15 lat. Cyfrowa rewolucja w fotografii rozpoczęła się w latach 80. Od tego czasu trwał rozwój fotografii cyfrowej. Aparaty cyfrowe z roku na rok zdobywały coraz większe grono odbiorców, a każda kolejna generacja była wyraźnie lepsza od poprzedniej. Również same aparaty stawały się mniejsze i poręczniejsze, a dostępne na rynku urządzenia kusiły swą ceną potencjalnych odbiorców. Prezentacja pierwszej generacji iphona zapowiadała daleko idące zmiany, choć wydarzenie to było bagatelizowane nie tylko przez producentów aparatów fotograficznych, ale również innych sprzętów elektronicznych. Pierwsze smartfony nie miały czym konkurować z kompaktowymi aparatami fotograficznymi. Jakość zdjęć była słaba, a samo urządzenie nie pozwalało na zapis wielu zdjęć w urządzeniu. Producenci smartfonów odkryli jednak wielki potencjał, jaki drzemie w fotografii mobilnej. Właściwie do tej pory każda prezentacja nowego smartfonu rozpoczyna się od zaprezentowania możliwości aparatu fotograficznego.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu

Większość smartfonów oferuje podobne parametry techniczne w swojej klasie cenowej. Największe różnice są głównie w jakości aparatu fotograficznego, oraz w jakości wyświetlacza. Kupując smartfon z dobrym aparatem fotograficznym musimy rozglądać się za urządzeniem z wyższej półki cenowej. Najlepsze smartfony z powodzeniem zastąpią aparaty cyfrowe z niższej i średniej półki cenowej. Aktualnie na rynku mamy smartfony oferujące zoom optyczny, nagrywanie filmów w UHD, oraz robiące świetne zdjęcia w trybie nocnym.

Najlepsze smartfony do mobilnej fotografii

Każdy producent w topowej serii swoich smartfonów, stara się zaimplementować najbardziej zaawansowane technologie fotografii, jakie tylko w danym momencie posiada. Najlepszymi aparatami dysponują producenci tacy jak Huawei, Samsung, Xiaomi, Oppo oraz Apple. Aparaty fotograficzne każdego z wymienionych producentów posiadają jedną wyróżniającą ich cechę od pozostałych konkurentów. W topowych konfiguracjach oferują podobne parametry techniczne aparatów: wszystkie nagrywają wideo w 4K z prędkością do 60 klatek/s, oferują aparaty z matryca co najmniej 48 mpx, oraz oferują zoom optyczny. Dwie ostatnie cechy nie dotyczą aparatu smartfonów Apple, ale brak tego jest nadrabiany doskonałym oprogramowaniem i jakością zdjęć. Cechą charakterystyczną smartfonów Huaweii jest możliwość zrobienia najlepszych zdjęć nocnych, oraz zaawansowane oprogramowanie AI automatycznie dobierające najlepsze z możliwych ustawień. Smartfony Samsung potrafią nagrywać wideo w jakości nawet 8K, niedostępnej dla innych producentów na rynku, oraz oferują doskonały zoom optyczny, najlepszy, jaki w tym momencie możemy dostać. Oppo, oraz Xiaomi oferują za to szybkie działanie, oraz dużo niższą cenę za porównywalne parametry aparatów.

Szukając smartfonu z dobrym aparatem, na rynku mamy dostępnych wiele urządzeń, w różnych granicach cenowych. Nie dysponując nawet gotówką na smartfon z topowej linii danego producenta, jesteśmy w stanie zakupić smartfon ze świetnym aparatem za rozsądną cenę.