magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Fotografia dla każdego – akcesoria do sprzętu fotograficznego

Fotografia jest sztuką ujmowania obrazu, która przeszła niesamowitą ewolucję na przestrzeni zaledwie około dwustu lat, od początku istnienia. Dawniej zrobienie zdjęcia było ogromnym wydarzeniem, przywilejem, na który z początku niewielu mogło sobie pozwolić.
Odświętny ubiór i poważna mina – w ten sposób wyglądały zdjęcia.
W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy może wykonywać zdjęcia czegokolwiek i w dowolnym momencie – telefonem, aparatem cyfrowym, lustrzanym, analogowym, do wyboru, do koloru… A przy tym limit pamięci jest ogromny, więc możemy robić tyle zdjęć, ile nam się żywnie podoba. Mimo wszystko fotografia nadal ma szerokie znaczenie dla sztuki, a żeby wykonywać poprawne technicznie zdjęcia, które zachwycą niejedno oko, należy się edukować w tym kierunku. Kiedy przyjdzie nam już zostać po raz pierwszy właścicielem aparatu, warto zadbać o odpowiedni dobór akcesoriów.

Akcesoria dla początkujących

Akcesoria do sprzętu fotograficznego dla początkujących nie muszą być bardzo drogie i skomplikowane – w końcu chodzi o naukę podstaw. Z czasem stopniowo możemy rozbudowywać nasz sprzęt o nowe akcesoria, wraz z rozwojem naszych umiejętności i wiedzy na temat fotografii.
Warto zadbać o obiektyw (lub różne obiektywy do różnych rodzajów zdjęć). Jest to kosztowna rzecz, ale niezbędna do wykonywania dobrych zdjęć – na każdym poziomie zaawansowania. Podział obiektywów jest bardzo obszerny – do tych dopasowanych do zdjęć makro, do portretów, stałoogniskowe, zmiennoogniskowe (zoom), szerokokątne, teleobiektywy… O każdym z rodzajów warto coś wiedzieć na początek i spróbować dobrać odpowiedni model dla swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady ekspertów, którzy na pewno z przyjemnością doradzą, jak poradzić sobie jako początkujący fotograf.
Kolejnym spośród podstawowych akcesoriów jest statyw. Dzięki statywowi mamy pewność, że nasze zdjęcia będą stabilne i wykonane bez żadnego ruchu, co przekłada się na jakość. Dostępne są malutkie statywy, które można wrzucić do plecaka. Często mają bardzo elastyczne nóżki, które można owinąć na przykład wokół poręczy lub słupka i wykonywać zdjęcia z różnych perspektyw.
Niezbędne są także karta pamięci, na której zapisywać się będą nasze zdjęcia oraz torba do transportu aparatu.

Akcesoria dla wprawionych fotografów

Osoby mające nieco większe pojęcie i doświadczenie w fotografii mogą zacząć inwestować w sprzęt bardziej zaawansowany. W obecnych czasach rynek sprzętu fotograficznego jest przeogromny, więc nasz dobór sprzętu zależy już od dziedziny, w której najlepiej się czujemy robiąc zdjęcia.
Jedni sprawdzają się wykonując fotografie studyjne. W takim przypadku niezbędne będzie wyposażenie studia – tło fotograficzne, lampy studyjne, lampy błyskowe, oświetlenie, zawieszenia, blendy i tak dalej…
Inni być może odnajdą się w ujmowaniu krajobrazów i natury – wówczas warto „pobawić się” teleobiektywem, a w jeszcze bardziej zaawansowanych przypadkach – maskowaniem i kamuflażem.

Specjalizacji jest ogrom. W przeciwieństwie do profesjonalnych fotografów, wbrew pozorom. Warto zadbać o dobrą jakość wykonywanych przez nas zdjęć, zdjęcie to sztuka, ale i nasza wizytówka.