Samochód na firmę – w jakich branżach jest niezbędny?
Data publikacji 27 maja 2024
Samochód w firmie to niekiedy element wizerunkowy, innym razem benefit dla pracownika, a w wielu przypadkach narzędzie niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. W jakich branżach auto jest niezwykle potrzebne i jak je pozyskać?
Dysponowanie autem w firmie to nie wszystko. Liczą się również koszty samochodu i jego utrzymania. Postaw na niezawodny pojazd i opłacalną formę finansowania.
Samochód firmowy – w tych branżach to must have
Przy pracy biurowej czy zdalnej samochód praktycznie nie jest potrzebny. Są jednak takie branże, które bez aut nie byłyby w stanie w pełni funkcjonować. Należą do nich między innymi:
-
usługi transportowe – dotyczą bezpośrednio branż handlu i dystrybucji. Bez floty pojazdów niemożliwe byłoby dostarczanie niezbędnych towarów do sklepów, surowców do fabryk czy produktów do klientów;
-
szkoły nauki jazdy – trudno wyobrazić sobie szkołę jazdy bez bazy samochodów, dzięki którym klienci mogą zdobywać umiejętności niezbędne do zdania prawa jazdy;
-
przewóz osób – zarówno taksówkarze, jak i kierowcy busów i autobusów muszą mieć pojazdy, którymi będą mogli przewozić klientów i świadczyć swoje usługi;
-
budownictwo – ekipy budowlane potrzebują samochodów, nierzadko dość dużych, w których mogą przewozić materiały remontowe i niezbędne sprzęty. Często transportują nawet wielkogabarytowe narzędzia, takie jak rusztowania;
-
gastronomia – niemal każda restauracja świadczy usługę doręczania dań na wynos. Samochody przydają się zarówno w takim przypadku, jak i w firmach cateringowych i przedsiębiorstwach pośredniczących w dostawach jedzenia.
Niekiedy firmy potrzebują samochodów osobowych np. dla przedstawicieli handlowych. Czasami jednak pojazd musi być odpowiednio duży i dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Ma to miejsce m.in. w branży logistycznej.
Dlaczego warto mieć niezawodny samochód w firmie?
Warto zdecydować się na niezawodny samochód dla firmy. Dobre auto wzmacnia wizerunek przedsiębiorstwa, a także zwiększa mobilność i efektywność procesów. Im porządniejszy pojazd, tym rzadziej się psuje i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
-
dopasowanie do rodzaju działalności,
-
koszty eksploatacji danego modelu (np. spalanie),
-
funkcjonalność pojazdu (m.in. wielkość bagażnika),
-
wyposażenie (np. klimatyzacja, czujniki cofania i inne elementy wpływające na komfort i bezpieczeństwo jazdy).
Auto w firmie zwiększa swobodę działalności i sprawia, że unika się uzależnienia od zewnętrznych dostawców usług transportowych. W dłuższej perspektywie prowadzi to również do oszczędności finansowych.
Jak sfinansować auto na firmę?
Aby uniknąć zakupu pojazdu za gotówkę, można zdecydować się na:
-
kredyt,
-
wynajem długoterminowy.
Korzystnym sposobem jest bez wątpienia leasing wybranego modelu – dostępny jest np. leasing BMW, leasing Toyoty i wielu innych znanych marek. Nie wymaga on inwestowania dużego kapitału, pozwala korzystać z ulg podatkowych, eliminuje ryzyko utraty wartości pojazdu i daje sporą elastyczność finansową. Przedsiębiorca dostosowuje warunki leasingu do potrzeb i możliwości swojej firmy.
Podsumowanie
Samochód to narzędzie niezbędne w wielu branżach. Czasami stanowi główną metodę realizacji usług danego przedsiębiorstwa. Przedstawiciele firm powinni zainteresować się leasingiem pojazdów, który wiąże się z niskimi kosztami początkowymi i można go dopasować do możliwości danego podmiotu gospodarczego.
Artykuł sponsorowany