magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

router wifi
Elektronika IT

Router WIFI do domu – jaki wybrać?

Każdy router zapewni ci dostęp do Internetu, ale czy każdy pokryje całą powierzchnię domu? Czy warto inwestować w droższy sprzęt lepszej jakości? Jaki router WIFI do domu wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? Tego dowiesz się z artykułu poniżej. 

Router WIFI do domu – typ łącza

Typ łącza jest podstawowym kryterium w przypadku wyboru routera WIFI do domu. Sprawdź jakie masz możliwości dostępu do Internetu w twojej lokalizacji. Jeśli nie masz dostępu do technologii światłowodowej lub kablowej i musisz skorzystać z usług dostawców Internetu mobilnego wybierz router umożliwiający podpięcie modemu mobilnego. Taki router może stanowić także opcję zapasową w przypadku awarii łącza u twojego dostawcy lub w czasie podróży.

tablet domowe WIFI

Rodzaje routerów – przepustowość sieci

Przy wyborze routera WIFI warto zwrócić uwagę na to ile urządzeń będzie obsługiwanych. Część z nas przechodzi na pracę i naukę zdalną, gdzie ciągle potrzebujemy stabilnego połączenia z Internetem, a wiele urządzeń domowych korzysta z WIFI. W dzisiejszych czasach z Internetem łączą się nawet niektóre lodówki. Oprócz tego są jeszcze telefony, telewizory, konsole, odtwarzacze muzyki, roboty sprzątające i wiele innych urządzeń podłączonych do naszej sieci. Większość routerów działających w domach korzysta ze standardu Wi-Fi w wersji 5 (802.11ac) dającym przepustowość do 7 GB/s, co w wielu wypadkach daje wystarczający komfort korzystania. Natomiast bardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na routery działające w standardzie WiFi w wersji 6 (802.11ax) z przepustowością 10GB/s.

Rodzaje routerów – częstotliwość 2,4 GHz czy 5GHz?

W temacie wyboru częstotliwości po raz kolejny trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie do czego router WIFI ma służyć? Częstotliwość 2.4 GHz, która jest podstawową dla większości urządzeń, zwłaszcza tych starszych. Wybór ten możemy rozważać w przypadku, gdy najczęściej korzystamy z Internetu do przeglądania maila, robienia zakupów online czy korzystania z Social Mediów. Natomiast częstotliwość 5 GHz powinniśmy rozważać, gdy z Internetu korzystamy do streamowania gier, multimediów w wysokiej jakości np. oglądanie meczów w jakości 4K lub Full HD.

Gdy aktualnie nie posiadamy urządzeń obsługujących pasmo 5GHz, ale zamierzamy w najbliższej przyszłości kupić nowy smartfon, laptop lub komputer to warto zainwestować w urządzenie obsługujące obie częstotliwości.

Router WIFI do domu – czy sam router wystarczy?

W bardzo dużych domach, bądź takich zbudowanych z materiałów blokujących sygnał lub blisko urządzeń zakłócających sygnał, nawet najlepszy router może nie wystarczyć. W takim przypadku należy skorzystać z urządzeń wzmacniających sygnał np. z Access Pointów, switchów bądź dodatkowych routerów. Należy również zwrócić uwagę na miejsce ustawienia routera, czasami inne ustawienie routera WIFI pozwala poprawić zasięg Internetu w domu. 

urządzenie access point

Jaki router wybrać?

Dobry router do domu musi spełniać wymagania jakie przed nim stawiamy. Warto zatem wybrać urządzenie, które będzie:

  • miało odpowiednią przepustowość, po co płacić za szybki Internet skoro nasze urządzenie nie obsłuży takiej prędkości
  • odpowiednie do naszego łącza (światłowód, sieć kablowa, Internet radiowy, Internet mobilny) 
  • wspierało częstotliwości 2.4 GHz oraz 5GHz (router Dual lub Tri Band)
  • posiadało technologię QoS (Quality of Service) pozwalającą określić, które z urządzeń ma priorytet. Jest to ważne w przypadku gier online lub prowadzenia zajęć i wykładów. 
  • odpowiadało naszym gustom pod względem designu. 

Pamiętaj o tym, że gdy zależy nam na dobrym dostępie do Internetu w całym domu nie warto oszczędzać na routerze.