magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Drukarka laserowa czy atramentowa – którą lepiej wybrać?

W obecnych czasach praktycznie każde biuro, dom czy mieszkanie posiada własną drukarkę. Nieustannie obniżające się ceny za sprzęt do drukowania sprawiają, że na dobrą drukarkę może pozwolić sobie każdy. Jednakże jeżeli chodzi o ceny, wiele zależy od tego jaką drukarkę planuje się kupić. Do wyboru jest wiele modeli, a na rynku wciąż pojawiają się nowe. Jednakże pierwsze pytanie zawsze jest takie samo – co jest lepszym wyborem, drukarka laserowa czy atramentowa?

Różnice między drukarką laserową i drukarką atramentową

Jak łatwo się domyślić, drukarka laserowa i drukarka atramentowa działają na podstawie zupełnie innych technologii druku. Drukarki laserowe, jak ich sama nazwa sugeruje, opierają się na działaniu lasera. Choć ich ceny są znacznie wyższe, korzystając z tego typu drukarki zawsze ma się pewność, że jakość wydruku będzie bardzo wysoka. Drukarki takie nie wymagają także stałego kosztu w postaci materiałów eksploatacyjnych. Zatem jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup drukarki laserowej, to pomimo że początkowo będzie musiał zainwestować dużo pieniędzy, później nie musi martwić się o kolejne koszty.

Drukarka atramentowa jest o wiele tańsza, jednakże wymaga okazjonalnego zakupu nowego tuszu. Ma jednak jedną bardzo dużą zaletę, której na próżno szukać w drukarkach laserowych. A mianowicie, korzystając z drukarki atramentowej można otrzymać wydruk kolorowy. W przypadku drukarek laserowych z kolei, wydruki zawsze są czarno-białe, chyba że ktoś korzysta z jednego z bardzo drogich i specjalistycznych modeli. Zatem korzystając z drukarek atramentowych można drukować nie tylko dokumenty, ale także zdjęcia.

Zobacz także: Szukasz sprzętu do firmy? Sprawdź, czym jest leasing sprzętu IT.

Którą drukarkę lepiej wybrać do domu?

Gdy ktoś szuka nowej drukarki do użytku domowego, musi zastanowić się nad dwoma kwestiami. Pierwszą kwestią jest oczywiście budżet, jaki można przeznaczyć na zakup nowego sprzętu. Drugą zaś jest to, w jaki sposób najprawdopodobniej będzie ten sprzęt używany.

Jeżeli ktoś potrzebuje drukarki tylko po to, aby okazjonalnie wydrukować parę dokumentów, to czy to będzie drukarka laserowa czy atramentowa nie ma większego znaczenia z perspektywy technicznej. Jednakże jako że zakup drukarki atramentowej jest tańszy, zapewne jest to lepszy wybór w takiej sytuacji. Na dodatek drukarka atramentowa pozwala na kolorowe wydruki, a możliwość drukowania zdjęć zawsze przyda się w domu.

Jednakże gdy ktoś pracuje z domu lub z jakiegoś innego powodu korzysta ze swojej drukarki regularnie i wiąże się to z dużą ilością wydruków, to drukarka laserowa zaczyna być lepszym wyborem. Po pierwsze, wydruk przebiega wtedy znacznie szybciej. Drukarka ta jest także bardziej wydajna. Pomimo że jej zakup to duży wydatek, później nie wymaga ona praktycznie żadnych dalszych inwestycji, zatem można z niej śmiało korzystać przez długi czas.

Zatem każdy kogo czeka zakup nowej drukarki musi dokładnie przemyśleć to, w jaki sposób pragnie jej używać i ile pieniędzy ma dostępnych na zakupy. Na rynku istnieje jednak tak wiele modeli drukarek, że każdy znajdzie ten, który spełni wszystkie oczekiwania.

Zobacz także: Jaki router WIFI do domu wybrać?