Leasing sprzętu IT
Data publikacji 13 grudnia 2021Rozpoczynasz swoją własną działalność? Chcesz, aby twoja firma nadążała za nowinkami technologicznymi? Twoja firma przechodzi na pracę hybrydową lub zdalną? Jeśli, na chociaż jedno z tych pytań odpowiedziałeś tak, to leasing sprzętu IT może być rozwiązaniem właśnie dla ciebie.
Leasing sprzętu IT – co można wziąć w leasing?
W leasing można wziąć sprzęt IT jak również oprogramowanie potrzebne w działalności firmy. Wypożyczyć możemy na przykład laptopy, komputery stacjonarne, projektory multimedialne, rzutniki, serwery, monitory, drukarki, sprzęt fotograficzny, a nawet myszki i klawiatury.
Szukasz sprzętu do swojej firmy? Sprawdź, jaki laptop do 2500 zł wybrać
Na czym polega leasing sprzętu?
Leasing sprzętu IT polega na odpłatnym korzystaniu ze sprzętu IT. Leasingodawca wypożycza sprzęt na ustalony czas, za co pobiera opłatę w systemie ratalnym. Po umówionym okresie mamy dwie możliwości: stajemy się właścicielami leasingowanego sprzętu lub podpisujemy nową umowę leasingową. Możemy wtedy np. wypożyczyć sprzęt IT nowszej generacji. Należy pamiętać o tym, że w przypadku leasingu specjalistycznego oprogramowania, leasingodawca może zastrzec w umowie obowiązek wykupu oprogramowania.
Leasing sprzętu IT – dla kogo?
Sprzęt IT wraz z oprogramowaniem stają się nieodłącznym elementem firm nie tylko branży informatycznej. Zapewnienie odpowiednich narzędzi IT do funkcjonowania firmy wiąże się często z dużymi wydatkami, bez których ciężko nadążyć za dzisiejszymi trendami rynkowymi. Praca zdalna, szkolenia online i sprzedaż internetowa staje się naszą codziennością. Co za tym idzie wiele firm decyduje się na rozwiązania z zakresu IT.
Leasing sprzętu IT jest zatem idealnym rozwiązaniem dla nowo powstałych firm, ze względu na niskie i możliwe do dopasowania z budżetem miesięczne koszty. Dla istniejących firm leasing nowoczesnego sprzętu IT pozwoli zaoferować klientom nowe możliwości i zoptymalizować koszty.
Przeczytaj: Monitor do laptopa – czy może poprawić ergonomię pracy w twojej firmie
Zalety i wady leasingu
Największą zaletą leasingu sprzętu IT jest możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu i technologii. Zwłaszcza, że nie wymaga to od nas większych nakładów finansowych. Możliwe jest także rozliczenie wypożyczanego sprzętu jako koszt działalności firmy i odliczenie VAT-u. Możemy także skorzystać z ubezpieczenia na czas trwania umowy.
Do wad możemy zaliczyć to, że leasingobiorca nie może sprzedać sprzętu, a także ingerować i modyfikować go w sposób niezgodny z umową. Należy także liczyć się z tym, że leasingobiorca może zostać pozbawiony możliwości wykorzystania sprzętu w pełni, w przypadku upadku leasingodawcy
Jak skorzystać?
Istnieje wiele firm i banków oferujących usługi leasingowe. Warto zatem przed podjęciem decyzji porównać różne oferty i wybrać najkorzystniejszą. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług doradcy leasingowego, który pomoże również w kwestiach formalnych.
Zobacz także: Komputer do grafiki – na co zwrócić uwagę?