magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

kabel usb c
Elektronika

Czym jest kabel USB C i do czego służy?

Skrót USB, czyli Universal Serial Bus, w języku polskim oznacza to – uniwersalna magistrala szeregowa. Dla komputerów osobistych pojawienie się złącza USB było nazywane rewolucją. Ta wtyczka miała przesyłać dane oraz dostarczać energię. W dzisiejszych czasach wszyscy mamy styczność z kablem USB w swoim życiu, co jest spowodowane rozwojem technologii. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kabel USB C.

Czym jest USB typu C?

Łącze USB jest uniwersalnym sposobem przesyłu danych oraz jest używane do ładowania urządzeń. Jeszcze ponad 20 lat temu komputer potrzebował całej gamy wejść, które pozwalały na podłączenie do niego na przykład myszki, słuchawek czy monitora. Każde z tych urządzeń miało swoją indywidualną końcówkę i dopasowane do niej wejście w komputerze. I to właśnie USB rozwiązało ten problem, pozwalając na podłączanie do jednego wejścia urządzeń wskazujących, przenośnych magazynów czy kontrolerów do gier. Potem wraz z rozwojem technologicznym wielkie komputery zostały zastąpione smukłymi i mobilnymi laptopami, tabletami oraz smartfonami. Kabel USB C służy do przesyłania niewielkich ilości danych na przykład: dokumentów tekstowych, szybkiego ładowania wymagającego sprzętu oraz płynnej transmisji większej ilości danych na przykład: pliki RAW z aparatu. Port USB C umożliwia podłączenie do komputera myszki, monitora, kamerki czy niektóre słuchawki. Jest to bardzo znaczące rozwinięcie poprzednio oferowanych możliwości. Przykładowo firma Apple jako pierwsza zdecydowała o produkcji tylko kabli USB C do swoich MacBook’ów. Na tej samej zasadzie działa też firma Huawei przy produkcji droższych modeli swoich laptopów na przykład: MateBook.

Zastosowanie wejścia USB C

Kabel USB C charakteryzuje się szerokim wachlarzem możliwości. Jest on niesamowicie uniwersalny. Może on służyć jako przesył energii, danych czy obrazu. Oznacza to nic innego jak to, że może być stosowany w całym mnóstwie różnorodnych urządzeń. W dzisiejszych czasach ładowarka, która ma port USB typu C to już standard.

USB C Unia Europejska – Unia Europejska parę dni temu zdecydowała, że każdy smartfon od 2024 r. będzie musiał posiadać złącze USB C. Ten kabel charakteryzuje również niesamowicie szybka prędkość przesyłu danych, tak więc będzie on dobrym pomysłem jeśli ładujemy coś za pomocą power banka. Bardzo dużo osób decyduje się na zaczęcie używania kabla USB typu C. Co więcej, nie zniechęca ich wyższa niż przy starszych rozwiązaniach cena. Tak więc jeżeli w Twoim obecnym komputerze lub laptopie nie ma gniazda USB C to na pewno w następnym, nowszym modelu, który kupisz już będzie! W dzisiejszych czasach ładowarka USB C to jedno z najczęściej kupowanych akcesoriów do ładowania smartfonów. Niestety teraz bardzo często producenci nie dołączają ładowarki do telefonu w zestawie, dlatego też tak dużo osób musi je zakupić, co wpływa na statystyki zakupu kabli w USB C. Dzięki temu tekstowi już wiesz, czym jest oraz do czego służy kabel USB C oraz jakie działania wobec niego podjęła już oficjalnie Unia Europejska.