magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania?

Jakość powietrza w polskich miastach z roku na rok jest coraz gorsza. Normy smogu są przekroczone wielokrotnie. Jednocześnie każdy, z troski o własne zdrowie, pragnie oddychać jak najczystszym powietrzem. Czy to możliwe?

Przed czym chronią oczyszczacze powietrza?

Wyróżniamy 4 typy urządzeń elektrycznych, które filtrują pomieszczenia. Oprócz antysmogowych są jeszcze przeciwalergiczne, nawilżacze oraz jonizatory.
Te pierwsze eliminują z powietrza szkodliwe substancje, emitowane do atmosfery w efekcie spalania paliw stałych. Przede wszystkim najbardziej toksyczny benzen i formaldehyd oraz najgroźniejsze pyły PM2.5. Ich mikroskopijne cząsteczki są w stanie przeniknąć z płuc do krwiobiegu i rozprzestrzenić się po całym organizmie, zatruwając poszczególne organy wewnętrzne. Właśnie dlatego smog to tak niebezpieczny cichy zabójca. Wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 30% udarów na świecie jest spowodowanych przez zanieczyszczenie atmosfery.

No dobrze, ale po co to komu?

Większość osób lekceważy zagrożenie, biorąc je na chłopski rozum. W lecie, kiedy jest gorąco, nikt nie pali, a powietrze jest czyste. Podczas sezonu grzewczego nikt nie wietrzy, więc szkodliwe opary nie dostają się do mieszkań ani domów. Czy na pewno? Otóż budynki, w których żyjemy są o wiele mniej szczelne niż nam się wydaje. Chociażby wszelkie kratki wentylacyjne, nieodzowne w blokach, okienne wywietrzniki, nawiewniki itd. muszą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz. Poza tym, czy aby faktycznie nigdy nie otwieramy okien zimą? No właśnie… Chcąc nie chcąc, do naszych mieszkań dostaje się zanieczyszczone powietrze i zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu.

Czy nie wystarczą kwiaty doniczkowe?

Rośliny produkują tlen, ale nie są w stanie zneutralizować tak potężnych stężeń szkodliwych substancji. Przeciwsmogowe oczyszczacze powietrza korzystają z zaawansowanych technologii. Najczęściej wykorzystują jednocześnie dwa rodzaje filtrów. Przeważnie jednym z nich jest HEPA E11, E12, E13 lub nawet E14, który wychwytuje niemal 100% pyłów P2.5, a drugim filtr z węglem aktywnym. Takie połączenie gwarantuje największą skuteczność i efektywność w walce ze smogiem, który dostał się do pomieszczenia. Liczba pojedyncza została użyta celowo, gdyż nawet produkty najwyższej klasy nie są w stanie przefiltrować powierzchni całego mieszkania. Obowiązuje prosta zasada: jedno urządzenie na jedno pomieszczenie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze floty filtrującej?

Pytanie brzmi więc: jaki oczyszczacz powietrza do kuchni, łazienki, sypialni, salonu itd.? Najważniejszym parametrem jest zpewnością wydajność. Mierzy się ją w metrach sześciennych na godzinę. Najprzestronniejsze pokoje należy wyposażyć w modele największe i najwydajniejsze. Tam, gdzie metraż jest mniejszy, poradzą sobie te o skromniejszych osiągach. Zaopatrzenie mieszkania średniej wielkości w komplet 5 porządnych oczyszczaczy (2 pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) to koszt rzędu kilku tysięcy zł. Warto jednak potraktować ten wydatek, jako inwestycję w zdrowie.