magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Zmywarki do zabudowy

Zmywanie naczyń w zlewie dziś co najmniej w połowie domów należy do przeszłości. Gdyż w wielu naszych domach są urządzenia ułatwiające zmywanie naczyń, czyli zmywarki. Jedne z nich są wolnostojące, bo akurat takie ktoś preferuje lub taką mu wypadło kupić zmywarkę. A inne osoby nabywają zmywarki do zabudowy.
W zmywarce można myć różne naczynia, jak talerze, szklanki, kubki, sztućce i jeszcze inne przedmioty używane w kuchni.

Jak działa zmywarka?

Usuwanie tłuszczu z naczyń włożonych do wnętrza zmywarki odbywa się poprzez natryskiwanie na nie wody znajdującej się pod ciśnieniem i posiadającej odpowiednią temperaturę, czyli od 35 do 75 stopni Celsjusza. Potrzebne są także odpowiednie detergenty, które pomagają usuwać tłuszcz i zabrudzenia, nie dopuszczają do powstania zacieków i nadają naczyniom połysk świadczący o świeżości.
Posiadanie zmywarki nie tylko ułatwia pracę w kuchni, lecz również zabezpiecza skórę dłoni przed szkodliwym działaniem płynów, czy nawet samej wody.

Rodzaje zmywarek

Zmywarki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, leż także sposobem ich zamontowania. Gdyż w sprzedaży są zmywarki wolnostojące, jaki zmywarki do zabudowy. Zmywarki do zabudowy dostępne są z odkrytym panelem sterującym, albo panelem umieszczonym w górnej krawędzi drzwi. Zmywarki do zabudowy dają możliwość zamontowania frontu meblowego do drzwi zmywarki i przytwierdzenia zmywarki do mebli i blatu.

Dziś w sklepach dostępne są zmywarki o różnej szerokości. Mogą być duże i szerokie, albo małe i wąskie, czy też kompaktowe w wersji mini. Dzisiejsze zmywarki sterowane są elektrycznie lub mechanicznie. Programy ustawiane są za pomocą pokrętła lub przycisków, albo dotykowo. Zmywarki zaprogramowane są na normalny rodzaj zmywania, na intensywne zmywanie, na energooszczędne zmywanie, na szybkie zmywanie, a także na suszenie naczyń. Woda w zmywarce podgrzewana jest za pomocą zwykłej grzałki znajdującej się w komorze lub grzałką przepływową, która znajduje się w dolnej części zmywarki.

Naczynia umyte w zmywarce są nieskazitelnie czyste, gdyż zmywarka wyposażona jest w filtry, które zatrzymują wszystkie cząstki zabrudzenia. Wykonane są one z ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego.

Trochę historii zmywarki

Pierwsza zmywarka pojawiła się w 1924 roku dzięki brytyjskiemu konstruktorowi. Posiadała ona konstrukcję podobną do tej, jaką posiadają te urządzenia obecnie. Lecz dawniej programator elektromechaniczny w zmywarce umieszczony był w drzwiach zmywarki. Zaś obecnie stosuje się programatory umieszczone także w drzwiach, lecz również pod zmywarką. Współczesne zmywarki posiadają sterownik elektroniczny potrafiący odczytać ilość wody potrzebnej do umycia naczyń włożonych do środka zmywarki, a także potrafią rozpoznać mętność wody i zaprogramować parametry zmywania.

Dziś wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez zmywarki. A zwłaszcza osobom zapracowanym od rana do nocy. Jak i tym osobom, które każdego dnia zmuszone są do umycia wielu naczyń z powodu licznej rodziny, czy prowadzenia otwartego domu, przez który niemalże każdego dnia przewija się wiele osób.

Zobacz także: Rodzaje lodówek – czym się różnią?