magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Czy można kupić laptop do 1000 zł?

Laptopy to niezwykłe urządzenia. Są to komputery, które zachowując wszystkie cechy jednostki centralnej, mogą być dowolnie przenoszone. Oznacza to, że nie ma żadnego problemu, aby swoje ulubione filmy oglądać w samochodzie, czy też grać w gry komputerowe podczas spędzania nocy w hotelu. Niestety ogromną wadą takiego komputera przenośnego, jest jego cena.

Dlaczego laptopy są drogie?

Wiele osób nie wie dokładnie, z czego wynika wyższa cena przenośnych komputerów. Dlaczego są one droższe od modeli stacjonarny o często nawet 30 do 40%? Przecież posiadają dokładnie te same podzespoły, więc nie powinno być aż tak dużej różnicy w cenie. Jak się jednak okazuje, jest to jak najbardziej uzasadnione. Komputery przenośne muszą być zupełnie inaczej zaprojektowane. Nie tylko muszą być zminiaturyzowane, lecz również muszą być tak skonstruowane, aby odpowiednio odprowadzały generowane przez podzespoły ciepło. Czy to uzasadnia wysoką cenę? Po części tak, lecz nie można zignorować najważniejszej sprawy, czyli tego, że wraz z podzespołami kupuje się również monitor, klawiaturę i myszkę w postaci touchpada, które są nierozerwalną częścią takiego komputera.
Wiele osób ma zatem zasadne pytanie, czy da się kupić laptop do 1000 zł? Czy tak tanie komputery przenośne istnieją i da się je zdobyć na rynku?

Sprzęt nowy

Pierwszym kierunkiem, na który zwróci się oczy w poszukiwaniu laptopa do 1000 złotych, będzie półka sklepowa z nowymi urządzeniami. Czy jakikolwiek model się na niej znajdzie? Jak się okazuje tak, lecz liczyć się trzeba z tym, że będzie to urządzenie o dość ograniczonych możliwościach. Zapomnieć z góry trzeba o graniu w bardzo wymagające gry, a nawet o oglądaniu filmów w wysokich rozdzielnościach. Taki model komputera będzie raczej przeznaczony jedynie do korzystania z internetu i ewentualnie tworzenia prostych tekstów. Nic więcej z takiego komputera nie da się w komfortowy sposób uzyskać. Co jednak ciekawe, nie oznacza to wcale, że szukająca taniego laptopa osoba skazana jest na porażkę. Nie musi to być przecież komputer nowy. Równie dobrze można poszukać czegoś drugiej ręki.

Sprzęt używany

Problem komputerów, w tym również laptopów, z drugiej ręki jest taki, że często nie wiemy, co dokładnie kupujemy. Wybierając laptop do 1000 zł od osoby prywatnej, równie dobrze można kupić sprzęt o fatalnej jakości, który nie jest wart nawet polowy tej ceny. Z tego powodu, gdy chce się kupić tani, ale dobry komputer z drugiej ręki, warto udać się w miejsca sprawdzone i pewne. Jakie to mogą być miejsca? Zdecydowanie poleca się np. różnego rodzaju firmowe wyprzedaże. Często zdarza się tak, że firmy biurowe wymieniają swoje komputery, które do tej pory były używane przez ich pracowników na nowe modele. Stare urządzenia wystawiane są na sprzedaż. Stare, lecz jak się okazuje nadal w dobrej formie, ponieważ z reguły są to komputery w dalszym ciągu dość młode, często zaledwie 3-letnie. Warto również pamiętać, że przez cały czas używania, były one odpowiednio konserwowane oraz sprawdzany był ich stan techniczny przez odpowiednią komórkę w firmie. Dzięki temu można kupić laptop tani, a jednocześnie bardzo dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *