magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

komputer do grafiki
Elektronika IT

Komputer do grafiki – na co zwrócić uwagę?

Zaczynasz pasjonować się grafiką komputerową? Wybrałeś technikum o profilu związanym z cyfrowymi procesami graficznymi? Może jesteś studentem informatyki, a twoja specjalizacja związana jest z grafiką? W takim przypadku komputer do grafiki jest nieodzowny. Jakie parametry wybrać i czym kierować się przy kupnie, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Komputer do grafiki – jaki i dla kogo?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie wydaje się stwierdzenie, że taki, który spełni nasze potrzeby. Programy do grafiki mają swoje wymagania sprzętowe. Zatem nasz komputer powinien spełniać te wymagania. W zależności od tego jakich programów będziemy używać taki sprzęt powinniśmy skompletować. Inne wymagania będziemy mieć w przypadku programów do tworzenia banerów na strony i prostych grafik, a inne w przypadku zawansowanych programów do grafiki 3d czy tworzenia map i schematów technicznych.

Komputer do grafiki – procesor

Jednym z ważniejszych elementów naszego komputera do grafiki jest procesor. To on odpowiada za wszelkie obliczenia w naszym komputerze. Programy graficzne takie jak Adobe Photoshop zazwyczaj wymagają dużej ilości takich obliczeń w krótkim czasie, więc bez dobrego procesora ani rusz. Elementem na który musimy zwrócić uwagę jest liczba rdzeni i taktowanie procesora. Z programami graficznymi najlepiej poradzą sobie procesory ośmiordzeniowe i lepsze, aczkolwiek w wielu przypadkach wystarczą nam procesory czterordzeniowe lub sześciordzeniowe.

procesor komputer grafika

W przypadku procesorów firmy INTEL najwyżej oceniane są procesory Intel Core i9 12900K oraz Intel Core i7 12700K. Jednak warto pamiętać, że mogą one mocno uszczuplić nasz budżet, gdyż aktualnie kosztują one około 3000zł. Jeśli więc chcemy mieć dobry procesor, ale żeby nie kosztował on majątku, szukajmy procesorów Intel Core i7 11700K lub Intel Core i5 11600K. Są one ponad połowę tańsze.

Dla fanów firmy AMD polecanym modelem jest AMD Ryzen 9 5950X. Jednak procesor ten to aktualnie wydatek około 2500zł. Z tańszych procesorów uwagę powinien zwrócić AMD Ryzen 5 5600x, który kosztuje około 1500 zł. Najtańszym, choć wciąż przyzwoitym rozwiązaniem może być model AMD FX-9590, który można otrzymać za mniej niż 800zł.

Komputer do grafiki – GPU, Karta graficzna.

Karta graficzna odpowiedzialna jest za jakość tego co widzimy na naszym ekranie. Większe znaczenie będzie miała w przypadku programów do grafiki i modelowania 3D, niż w przypadku grafiki 2D. Programy graficzne starają się rozdzielać zadania pomiędzy procesor CPU i procesor graficzny GPU. Część firm np. firma Adobe zaznacza, że zapotrzebowanie na CPU jest dużo większe niż na GPU. Jednak niech nas to nie zwiedzie. Jeśli pracujemy przy modelowaniu i renderowaniu zwłaszcza grafiki 3D warto już teraz zainwestować w dobrą kartę graficzną, aby móc się cieszyć szybką i stabilną pracą w programach graficznych.

Dla wszystkich którzy chcą kupić swoją wymarzoną kartę graficzną mam jednak złe wieści. Sytuacja na świecie jak również wciąż popularne koparki kryptowalut, które w dużej mierze korzystają z pamięci GPU do swojej pracy, powodują braki na półkach sklepowych i wahania cen kart graficznych. Zatem co robić i jak żyć? Trzeba śledzić rynek i dostępność poszczególnych modeli. Możemy wybrać model ze średniej półki, a gdy ceny się ustabilizują zainwestować w droższy. Aktualnie w przypadku kart graficznych trzeba liczyć się z wydatkiem nawet około 3000 złotych. Choć istnieją modele, których cena to około 2000zł. Nie są one idealne dla grafików, ale lepszy rydz niż nic.

Dysk Twardy i pamięć RAM

W przypadku wyboru dysku twardego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie. Maksymalna pojemność czy maksymalna szybkość? I najlepiej wybrać opcję pośrednią. Jeśli jednak zdecydujemy się pójść drogą maksymalnej pojemności powinniśmy zdecydować się na dysk HDD o odpowiadającej nam pojemności. 1 TB powinien być wystarczającą opcją. Koszt takiego dysku o pojemności 1 TB to koszt około 200 zł, dysk 2 TB to 100 zł więcej. Wybór należy do ciebie.

Jeśli zależy ci na szybkości działania wybierz dysk SSD. Są one droższy od tradycyjnych dysków HDD, ale różnica w działaniu jest widoczna praktycznie od razu. Dysk SSD o pojemności 512 GB to wydatek około 300zł. Za 1 TB w zależności od parametrów technicznych zapłacimy średnio 500 zł.

dysk komputer grafika

Dla tych, którzy ze względu na cenę nie mogą pozwolić sobie na pojemny dysk SSD proponujemy wybrać komputer z dwoma dyskami. Dysk SSD posłuży do zainstalowania systemu operacyjnego i najważniejszych programów, a nasze pliki będziemy magazynować na dysku HDD

W przypadku pamięci RAM sprawdza się zasada, że im więcej tym lepiej. Wiadomo, że również idzie za tym cena. Dlatego zalecamy minimum 16 GB pamięci RAM, a jeśli stać nas na więcej to wybierzmy 32 GB lub nawet 64 GB.

Komputer do grafiki – Płyta główna i zasilacz

Płyta główna jest niejako konstrukcją na której montujemy wszystkie inne podzespoły. Do płyty głównej wpinamy procesor, kartę graficzną, dyski itd. Każde z tych podzespołów ma swoje wymagania co oznacza, że musimy znaleźć płytę główną, która połączy te wszystkie wymagania i będzie je w stanie spełnić. Wyboru płyty głównej najlepiej dokonać metodą eliminacji. Najpierw znajdźmy taką która będzie posiadało odpowiednie gniazdo tzw. socket dla wybranego przez nas procesora. Następnie sprawdzamy sposób instalacji karty graficznej. Kolejnym elementem będzie miejsce na dyski SSD i HDD. Jeśli nie czujesz się pewnie, zawsze przy zakupie możesz zapytać sprzedawcy lub konsultanta w sklepie online. Na pewno dobrze ci doradzą.

Jeśli chodzi o zasilacz to zalecamy zakup wysokiej jakości urządzenia. Nasz komputer do grafiki zazwyczaj wyposażony jest w podzespoły bardzo łase na energię. Z polecanych przez ekspertów producentów zasilaczy na rynku od lat przewijają się firmy Corsair BeQuiet i Seasonic. Warto zwrócić uwagę na urządzenia posiadające certyfikat 80 + gold, platinum lub titanium. Moc zasilacza jaka jest rekomendowana to minimum 750 W.

plyta glowna komputer grafika

Podsumowanie

Mam nadzieję, że pomogliśmy ci zdecydować na co zwrócić uwagę i jakie podzespoły wybrać do swojego wymarzonego komputera. Teraz twoja kolej. Musisz rozważyć kwestie finansowe i znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie między ceną zestawu, a wydajnością