magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Zestawy kina domowego – co wybrać?

W dobie pandemii chodzenie do kina nie jest zbyt bezpieczne. Co prawda, na twarzy mamy ochraniającą maseczkę, ale jest ona niewygodna (szczególnie dla ludzi noszących okulary). Na szczęście istnieje pewna alternatywa dla oglądania filmów w multipleksie. Jaka? Zestawy kina domowego, których przestrzenna jakość dźwiękowa pozwala stworzyć warunki podobne do tych na sali kinowej.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając taki zestaw, trzeba wiedzieć, jak go rozmieścić i dopasować do danego pomieszczenia (łącznie z głośnikami). Im pokój (salon) jest większy, tym moc sprzętu musi być wyższa. Przyjęło się, że
odległość między głośnikami powinna wynosić co najmniej dwa metry. Ważny jest także optymalny odstęp od ekranu, aby nasz wzrok nie męczył się za szybko (1,5 cm odległości na każdy cal ekranu).

Nie bez znaczenia jest też tzw. wizualne zagospodarowanie przestrzeni. Zestawy kina domowego elegancko się prezentują, jeżeli stają się częścią mebli na wymiar. To jednocześnie bardzo praktyczne rozwiązanie. Dlaczego? Bo możemy łatwo ukryć okablowanie oraz zabudować elementy, które nie muszą być koniecznie widoczne.

Jakie głośniki do kina domowego?

W przypadku zestawu kolumn, nie patrzmy na ich wygląd. Bardziej ważne jest solidne wykonanie (z drewna, a nie z plastiku). Tylko wówczas doznania akustyczne będą na możliwie najwyższym poziomie. A co z rozmiarem? Każde uniwersalne kino domowe musi mieć kolumny tej samej wysokości.

Dobrym przykładem są tutaj modele marki Samsung, które dzięki kodowaniu Dolby True HD umożliwiają idealne brzmienie. A ich system Dolby Digital Plus powoduje z kolei, że dźwięk bez problemu dorównywać temu profesjonalnie nagranemu w studiu.

Kiedy zakupimy zestaw głośników kina domowego z trzema rodzajami kolumn, to trzeba jest ustawić następująco: przednie po bokach telewizora, centralna pod ekranem oraz tylne za kanapą. Tylko w ten sposób będziemy mieć zapewniony najbardziej profesjonalny poziom i klimat zbliżony do tego na sali kinowej.

Zestawy kina domowego – jakie modele najlepsze?

Niestety, do dość droga rzecz, nie na każdą kieszeń. Na szczęście można znaleźć modele z jednocześnie przystępną ceną i dobrą jakością. Takim zestawem jest np. Denon AVR-X520BT. Zarówno on, jak i inne podobne produkty, mają potężny wzmacniacz z tunerem, do którego można podpiąć telewizor, głośniki oraz jednocześnie odtwarzacz i konsole do gier: Xbox One, PS4 i inne.

Przy zakupie zawsze należy spojrzeć na moc sprzętu, liczbę kanałów (od 5 do 7 wejść na głośniki) i dostępne formaty dźwiękowe. Dobrą opcją jest oczywiście funkcja Bluetooth, dzięki której można komunikować się z ze smartfonem, tabletem czy laptopem.

Wybierając zestaw kina do pokoju, warto także zwrócić uwagę na sam odtwarzacz. Najlepiej, jeżeli będzie to Blu-ray (np. od marki Sony), pozwalający nie tylko na uruchamianie filmów w najwyższej jakości, ale także na bezprzewodowe słuchanie naszej ulubionej muzyki każdego gatunku. Tak głośno, że aż szyby zadrżą w oknie. Niektóre sprzęty (np. Onkyo HT-S9800THX) są wyposażone dodatkowo w radio internetowe z dostępem do bardzo popularnego serwisu Spotify. To świetna propozycja dla wszystkich melomanów!