magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jak wybrać dobry odkurzacz dla alergika? Poradnik zakupowy

Alergia objawia się kichaniem, katarem, łzawiącymi oczami, wysypką skórną. Często alergeny wywołujące takie nieprzyjemne symptomy czają się również w domu – to roztocza kurzu domowego, pyłki, które dostały się przez okno do wnętrz, pleśnie. Jak z nimi walczyć? Systematyczne sprzątanie to podstawa – warto więc wybrać dobry odkurzacz dla alergika.

Dobry odkurzacz antyalergiczny pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka pojawienia się objawów alergii. Systematyczne odkurzanie jest zatem bardzo istotne, aby cieszyć się z czystego, bezpiecznego powietrza. W sklepach asortyment odkurzaczy jest bardzo szeroki, ale nie każdy z nich jest polecany dla alergika. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaje odkurzaczy dla alergików – co wybrać?

W sklepach czeka pełna gama odkurzaczy dla alergików, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi modelami i dopasować ten odpowiedni do swoich potrzeb.

Odkurzacze dla alergika – przegląd:
– odkurzacze workowe – najpopularniejsze odkurzacze wyposażone w wymienne worki, warto wybrać ten z workiem flizelinowym, który skuteczniej zbiera zanieczyszczenia niż worek papierowy, wielorazowy
– odkurzacze cyklonowe bezworkowe – nie mają worka i zbierają zanieczyszczenia w pojemniku, który należy regularnie opróżniać, także mogą być używane przez alergików
– odkurzacze wodne – wyposażone są w pojemnik na wodę, która pełni wtedy rolę filtra, polecane jako odkurzacz dla alergika

Odkurzacze bezworkowe cyklonowe oferowane są w najszerszej gamie wariantów – nie tylko jako odkurzacze składające się ze standardowej jednostki i podwójnej rury z końcówkami, ale też nowocześniejsze odkurzacze pionowe, bezprzewodowe, które wyposażone są w akumulator.

Jakie parametry warto wziąć pod uwagę?

Przy poszukiwaniu dobrego odkurzacza dla alergika szczególną uwagę należy zwrócić na kilka ważnych parametrów technicznych. Są one opisane na etykietach, które znajdują się na urządzeniach.

Klasa skuteczności odkurzania na dywanach i podłogach twardych – im będzie wyższa, tym odkurzacz lepiej będzie gromadził zanieczyszczenia z dywanów, wykładzin oraz z podłóg twardych jak panele, parkiety, płytki. Najwyższa klasa to A.

Klasa reemisji kurzu – oznacza, jak czyste jest powietrze, które wydmuchiwane jest przez urządzenie. Im będzie ona wyższa, tym odkurzacz lepiej zbiera zanieczyszczenia. Warto wybrać odkurzacz dla alergika z klasą A.

Rodzaj filtra – to także kluczowy parametr. Najlepiej, aby odkurzacz dla alergika wyposażony był w filtr oznaczony jako HEPA, który zbiera zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Należy też pamiętać o systematycznej wymianie filtrów lub ich czyszczeniu, aby odkurzacz dla alergika stale mógł działać niezawodnie.

Akcesoria w zestawie – szeroka gama akcesoriów pozwoli na skuteczne odkurzanie różnych nawierzchni, nie tylko podłóg czy dywanów i wykładzin, ale również tapicerek meblowych, materaców, ścian i mebli. W zestawach dostępne są różne akcesoria, na przykład elektroszczotka, mała szczotka do tapicerek, ssawka szczelinowa.

Zakupienie odkurzacza dla alergika nie jest związane z wysokim wydatkiem – dobre modele można kupić w cenie już od około 200-250 złotych.