magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Wybór robota kuchennego – od czego zacząć?

Dla osób lubiących spędzać czas w kuchni na przyrządzaniu wykwintnych dań prawdziwym must-have są roboty kuchenne – wyposażone w misę i komplet niezbędnych przystawek. Te innowacyjne urządzenia wykonają za nas dosłownie wszystko – począwszy od obierania, siekania, miksowanie po wyrabianie ciast i podgrzewanie dań.

Rodzaje robotów kuchennych

Przed planowanym zakupem warto zapoznać się z konstrukcją tych urządzeń. Jak wiemy nie ma jednego stałego schematu budowy robotów – wszystkie mogą się od siebie bardzo różnić. Warto przede wszystkim wiedzieć, że roboty kuchenne dzielą się na dwie podstawowe kategorie. Mianowicie są to roboty wyposażone w napęd umieszczony w dolnej części konstrukcji oraz te, których silnik znajduje się na górze urządzenia.

Urządzenia z silnikiem zamontowanym w podstawie – to starszy typ, choć to nie oznacza od razu, że gorszy. Takie zastosowanie ma wiele zalet. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju przystawki, czyli moduł malaksera, blendera i sokowirówki montujemy od góry – rozwiązanie to jest bardzo wygodne i praktyczne. Podobnie postępuje się ze składnikami – dodaje się je również od góry, najczęściej przez specjalny otwór w pokrywie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z robotem planetarnym – napęd urządzenia znajduje się w jego górnej części. Moduł ten wraz z końcówką opuszcza się do misy znajdującej się w dolnej części robota. Największą zaletą droższych modeli tego robota jest fakt, iż jego mieszadła mieszają na wszystkie kierunki, również wokół własnej osi. Dzięki temu wszystkie składniki doskonale się ze sobą łączą.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu robota?

Wybór robota kuchennego powinniśmy skoncentrować głównie wokół jego parametrów, w szczególności jego mocy. Słabe roboty będą miały trudności z bardziej wymagającymi produktami – słabiej będą mielić twarde substancje i wolniej zagniatać ciasto. Dodatkowo urządzenia o niższej mocy zazwyczaj mają jedną, niezmienną prędkość obrotów. Natomiast jeśli robot dysponuje dużym zapasem mocy, to zwykle mogą płynnie zmieniać prędkość obrotów. Dzięki temu urządzenie ma możliwość obsłużenia dodatkowych modułów np. maszynki do mięsa, gdzie silnik działa na niskich obrotach, jak i również kubek miksujący, który wymaga wysokich obrotów.

Równie ważnym elementem robota jest jego pojemność. Ważne jest, aby pojemność misy przekraczała 3 litry – mniejsza może być problematyczna. Duża misa przede wszystkim jest praktyczna – pozwala przede wszystkim na przygotowanie posiłku dla całej rodziny, a nie dla jedne osoby.

Cena i producent urządzenia – czy mają znaczenie?

W tym przypadku i cena odgrywa zdecydowanie ważną rolę. Nie mniej jednak, wybór robota kuchennego należy dopasować do własnych potrzeb kulinarnych i możliwości finansowych. Należy jednak pamiętać, że tańsze modele i podstawowe końcówki będące w zestawie, mogą się nie sprawdzić w naszej kuchni. Warto więc dodatkowo przed zakupem poszukać informacji na blogach eksperckich, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat danego modelu.