magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Aparaty fotograficzne marki Nikon

W czasach, gdy fotografię można zrobić przy pomocy prostego telefonu komórkowego, a idealne zdjęcie, o doskonałej ostrości i wyważonym balansie światła za pomocą średnio zaawansowanego technologicznie smartfona, zakup aparatu fotograficznego wydaje się stratą pieniędzy. Na szczęście, zawodowi fotograficy, na ten temat mają zupełnie inne zdanie.

Czym jest aparat fotograficzny

Jest to urządzenie, za pomocą którego można utrwalić na specjalnej błonie, papierze bądź matrycy światłoczułych wykadrowany obraz.

Pierwowzór aparatu fotograficznego powstał już na początku jedenastego wieku, lecz dopiero w wieku szesnastym słowa te nabrały właściwszego znaczenia. Natomiast wprowadzenie błony zwojowej, na której utrwalano obrazy, zapoczątkowało rozwój w dziedzinie fotografii, co skutkowało produkcją aparatów fotograficznych, wykorzystywanych do powszechnego użytku.

Aparaty Nikon

Jedną z wiodących na rynku fotograficznym firm jest Japoński producent marki Nikon. Początkowa działalność firmy ograniczała się do produkcji szkła optycznego, obiektywów, mikroskopów oraz soczewek, a nazwa przedsiębiorstwa brzmiała Nippon Kogaku Kogyo Kabushiki-gaisha. Przetrwała ona do lat siedemdziesiątych, a nowa, oficjalna i funkcjonująca do dzisiaj została ustalona w 1974 roku. Zakłady produkcyjne zostały umiejscowione w Japonii, Tajlandii oraz na Tajwanie.
Pierwszy aparat fotograficzny marki Nikon powstał w 1945 roku – była to przełomowa data w produkcji serii aparatów pod tą marką. Nikon stał się nieodłącznym narzędziem pracy wielu zawodowych fotografów, wykorzystujących go do wykonywania fotografii jako dokumentów z walk na froncie podczas wojny koreańskiej, wypraw i wielu innych sytuacji.
Obecnie powstało wiele modeli aparatów Nikon, których jakość i zaawansowana technologia wykorzystywane są do wykonywania zdjęć najwyższej jakości.

Rodzaje aparatów fotograficznych Nikon

Wśród rodzajów aparatów Nikon znajdziemy:
– aparaty kompaktowe,
– aparaty bezlusterkowe,
– lustrzanki cyfrowe

Aparaty kompaktowe Nikon to niewielkich rozmiarów urządzenia, dość prostej obsłudze oraz poręcznej budowie. Posiada zazwyczaj niewymienny obiektyw. Starsze modele posiadały wizjer, nowoczesne zostały wyposażone w czytelny ekran LCD i możliwość zapisania zdjęcia na karcie pamięci.

Aparat bezlusterkowy to typ urządzenia, w którym brak jest optycznego wizjera z lustrem. Ten model ma możliwość wymiany obiektywów, a podgląd wykonanego zdjęcia jest dostępny na wbudowanym w aparacie monitorze.

Lustrzanki cyfrowe marki Nikon początkowo służyły jako narzędzie dla profesjonalnych fotografów i fotografików, lecz z biegiem czasu i powstały aparaty tańsze, mniej wymagające, dostępne dla przeciętnego fotografa amatora.
Lustrzanka jest urządzeniem wyposażonym w specjalne lustro i matówkę, czyli zmatowioną płytką szklaną, służącą do skalibrowania ostrości i właściwego kadrowania. Głównym zadaniem obydwu elementów jest dokładne ukazanie aktualnego kadru. Ma to na celu dokładną ocenę proporcji i kompozycji kadru.
Lustrzanka może posiadać jeden lub dwa obiektywy, z czego model dwuobiektywowy jest obecnie rzadkością. W powszechnym użyciu funkcjonuje lustrzanka jednoobiektywowa.