magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Laptop na studia – jak wybrać odpowiedni model

Nie da się współcześnie studiować bez laptopa. Tworzenie prezentacji multimedialnych, pisanie prac zaliczeniowych, semestralnych i rocznych, korzystanie z platform e-learningowych, wykłady online, wideokonsultacje z prowadzącymi zajęcia. To tylko niektóre z elementów uczelnianej codzienności. Studentom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem komputerowym na pewno jest o wiele prościej się w niej odnaleźć. Dlatego przed zakupem laptopa warto widzieć, na co zwracać uwagę, by ułatwić sobie życie akademickie.

Kierunek studiów determinuje specyfikację urządzenia

Nie istnieje jeden uniwersalny model laptopa, który można polecić wszystkim studentom. Każda specjalizacja potrzebuje określonych wymagań sprzętowych. Ze względu na charakterystykę fakultetu możemy wyróżnić 2 różne typy studenckich laptopów.

Laptop dla przyszłych humanistów, ekonomistów i prawników

Ma spełniać funkcję maszyny do pisania, przeglądarki Internetu i dokumentów, sprawnie obsługiwać pocztę elektroniczną oraz radzić sobie z Excelem. Do tak podstawowych rzeczy nie potrzeba kosmicznych podzespołów. Właściwie każdy nowy laptop, wyposażony w ekran od 13 do 15 cali, będzie odpowiedni. Przyzwoity komputer przenośny z najnowszą wersją Windowsa można kupić już za 1500 zł. Warto wziąć jednak pod uwagę kilka cech, które mogą podnieść jego cenę, ale też znacząco wpłynąć na zwiększenie komfortu użytkowania.
Jak najmniejsza masa i jak najdłuższy czas pracy na baterii. To szczególnie istotne w przypadku adeptów dziennikarstwa i osób, które lubią pisać w biegu. Klawiatura, najlepiej o tzw. niskim skoku. Przyspiesza pisanie i nie wydaje zbyt głośnych kliknięć. Cicha praca urządzenia umożliwi bezstresową pracę w nocy tym wszystkim, którzy dzielą z kimś pokój np. w akademiku. O ile nie potrafią pisać bezwzrokowo, przydadzą im się także podświetlane klawisze.

Zobacz także: Laptop do 1000 zł – czy da się kupić?

Laptop na studia graficzne, architektoniczne i techniczne

Musi posiadać mocarny, przynajmniej 8-rdzeniowy procesor AMD lub Intel. Co najmniej 16 GB pamięci RAM oraz jak najlepszą gamingową kartę graficzną GeForce albo Radeon. Ze względu na specyfikę zadań grafika będzie przeważnie pełnił funkcję przenośnej stacji roboczej. Czas pracy poza źródłem zasilania jest więc mniej ważny. Najlepiej, by miał odpowiednio duży ekran, co najmniej 15 cali. Najczęściej dobrym pomysłem będzie też dokupienie specjalistycznego monitora np. japońskiej firmy Eizo.
W przypadku ww. kierunków doskonale sprawdzą się laptopy dla graczy lub MacBooki od Apple. Na tych drugich najpłynniej działają programy graficzne Adobe. Ceny sprzętu tego rodzaju zaczynają się od 6000 zł.

Zobacz także: Laptop biznesowy dobrą alternatywą dla studenta?

Elementy użyteczne dla wszystkich

Każdy laptop dla studenta powinien koniecznie posiadać dysk twardy SDD. HDD są o wiele wolniejsze i bardzo awaryjne. Najlepiej wybrać ekran z matową matrycą. Zapobiega odbijaniu się światła. To szczególnie istotne podczas pracy w plenerze lub w słonecznych pomieszczeniach. Wbudowana kamera, która na szczęście jest obecnie standardem, umożliwi prowadzenie wideorozmów nie tylko z wykładowcami, ale także z rodziną i znajomymi.

Zobacz także: Laptop do 2500 zł – jaki wybrać?