magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jaki telewizor kupić – na co zwracać uwagę

Wybór telewizora to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Producenci oferują nam wiele modeli o różnych parametrach, z mnóstwem funkcji, które nierzadko są zupełnie zbyteczne. Odpowiadając sobie na pytanie, jaki telewizor kupić, pamiętajmy głównie o zdrowym rozsądku.

Jakość matrycy

Matryce dzielimy ze względu na sposób jej podświetlania, ponieważ sama matryca ze względu na swoją konstrukcję nie świeci. Pierwsze produkowane były matryce LCD LED. Jest to matryca podświetlana za pomocą organicznych diod LED. Jakość, oraz odwzorowanie kolorów obrazu są na wysokim poziomie, zaletą jest również stosunkowo niski pobór energii. W następnej kolejności są telewizory QLED. Litera Q w nazwie odnosi się do technologii kropek kwantowych. Są to nanokryształy zainstalowane pomiędzy podświetleniem matrycy a filtrem kolorów. Dzięki temu zabiegowi znacząco poprawia się kontrast, oraz czas reakcji matrycy. Obraz jest jeszcze ostrzejszy, widać znacząco poprawę głębi koloru czarnego, co jest istotne podczas wyświetlania obrazu. Najnowsza technologia to matryce typy OLED. Odbiegają one konstrukcyjnie od poprzedników. Tutaj matryca nie wymaga dodatkowego podświetlenia, gdyż jest skonstruowana z diod organicznych, które to świecą niezależnie od siebie i są dodatkowo odpowiedzialne za generowanie pikseli. Taka konstrukcja sprawia, że telewizor posiada doskonały kontrast, krótki czas reakcji matrycy oraz idealne odwzorowanie barw. Najlepszym wyborem z punktu widzenia ekonomicznego, będzie zakup telewizora z matrycą QLED. Telewizory wyposażone w taką matrycę obecne przejmują rynek telewizorów. Oferują dobre parametry techniczne w rozsądnej cenie. Na pewno zadowolą każdego przeciętnego użytkownika. Dla geeka jedyną opcją będzie telewizor wyposażony w matrycę typu OLED.

Czy 4K jest lepsze od Full HD?

Kolejnym parametrem niezwykle istotnym dla każdego użytkownika, będzie jakość wyświetlanego obrazu. Dominująca do niedawna jakość Full HD czyli 1920×1080 pikseli, jest coraz mocniej wypierana przez wyższy standard UHD-4K (3840×2160 pikseli). Najwięcej programów jest nadawanych w jakości Full HD. Technologia 4K dopiero raczkuje. Stacje dopiero się z nią oswajają, a programów dostępnych w tej jakości jest jak na lekarstwo. Natomiast kupując duży telewizor obraz wyświetlany w 4K będzie najlepszym z możliwych wyborów. Im większy rozmiar matrycy, tym obraz jest bardziej szczegółowy, a technologia 4K zapewnia bardzo duży skok jakościowy w przypadku telewizorów o przekątnej powyżej 55 cali. Dlatego też jest ona polecana przez znawców tematu.

Dokonując zakupu telewizora należy zachować rozwagę. Producenci co roku starają się zaskoczyć odbiorców czymś nowym. Najczęściej jednak nowinka technologiczna nie przekłada się na nic więcej jak na cenę. Właściwie jest tylko zabiegiem marketingowym mającym na celu zapewnić nowe grono klientów. Taką nowinką była silnie promowana technologia 3D, która to miała zapewnić niezwykłe doznania u każdego widza. Jednak niedopracowanie tej technologii sprawiło, że była ona bezużytecznym kosztownym dodatkiem.