magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

PIT 28 za rok 2021
Lifestyle

PIT 28 za rok 2021 – zwrot podatku z rozliczenia

Podatnicy zwykle z niecierpliwością wyczekują przelewu środków z tytułu nadpłaty podatku. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że urzędników obowiązują w tym przypadku ustawowe terminy. Do kiedy najpóźniej powinniśmy otrzymać zwrot podatku z rozliczenia, jeśli składamy do urzędu deklarację PIT-28?

Kiedy powstaje nadpłata?

Na początek warto uświadomić sobie, kiedy właściwie powstaje nadpłata, a zatem dlaczego niektórym podatnikom przysługuje zwrot podatku, a innym nie? Otóż nadpłata powstaje w sytuacji, gdy suma wpłaconych w danym roku zaliczek na podatek dochodowy jest wyższa niż roczny podatek do zapłaty, który wynika z zeznania. Nadpłata zwykle powstaje w dwóch przypadkach:

  • gdy podatnik korzysta z różnorodnych ulg, które uprawniają go do obniżenia wysokości podatku lub podstawy opodatkowania,
  • jeśli w trakcie roku podatkowego popełniono błąd obliczeniowy, na podstawie którego została zapłacona zbyt wysoka zaliczka miesięczna bądź kwartalna.

Co ważne, kwota nadpłaty wynika bezpośrednio z deklaracji podatkowej PIT-28, którą składamy za dany rok podatkowy.

Terminy zwrotu podatku

PIT 28 za rok 2021 można składać do 28 lutego 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że w tym samym terminie otrzymamy zwrot podatku, bowiem urzędnicy mają na zlecenie wypłaty środków nieco więcej czasu. Co ciekawe, inne terminy obowiązują podatników, którzy złożą deklarację w wersji papierowej, a inne tych, którzy złożą ją w wersji elektronicznej. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjną formę papierową, to na zwrot podatku poczekamy aż 3 miesiące, licząc do dnia następującego po dniu złożenia deklaracji. Ustawodawca zachęca w ten sposób, aby składać zeznanie podatkowe online, bowiem w tym przypadku na zwrot będziemy czekać maksymalnie 45 dni. Tutaj ponownie – termin liczony jest od następnego dnia następującego po dniu, w którym złożyliśmy zeznanie. Co ważne, choć PIT 28 możemy złożyć w dowolnym momencie, to termin zwrotu będzie liczony nie wcześniej niż od 16 lutego. Wynika to z faktu, iż 15 lutego deklaracja zostanie udostępniona podatnikom w systemie Twój e-pit.

Terminy zwrotu, a korekta zeznania

Podatnik ma prawo złożyć korektę deklaracji podatkowej PIT-28, jeśli zauważy, że poprzednia zawiera błędy. Jeśli złożymy do urzędu zeznanie korygujące, to termin zwrotu podatku będzie liczony w nieco inny sposób. Urzędnicy mają bowiem nie więcej niż 2 miesiące na przekazanie nam środków finansowych. Nie mogą tego jednak zrobić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia deklaracji pierwotnej. 

Kiedy podatnik otrzyma zwrot?

To kiedy dokładnie podatnik otrzyma zwrot, zależy w dużej mierze od polityki danego urzędu skarbowego, do którego złożył zeznanie. Podane wyżej terminy to tak zwane terminy maksymalne, jednak podatnik może otrzymać zwrot podatku znacznie wcześniej. Urzędnicy nie mogą jednak przekraczać podanych w ustawie terminów. Jeśli otrzymamy zwrot później, niż nakazuje ustawa, to jego kwota powinna zostać powiększona o odsetki ustawowe. Ich wysokość zależy od tego, jak długo urząd spóźnia się z wypłatą środków. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.