magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

rękawice antywibracyjne
Lifestyle

Jak wybrać rękawice antywibracyjne?

Rękawice ochronne stanowią niezwykle istotny element wyposażenia podczas pracy. Chronią one dłonie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Istnieje wiele rodzajów rękawic ochronnych. Do najbardziej popularnych należą oczywiście rękawice jednorazowe, które dzielą się na lateksowe, nitrylowe oraz winylowe. Różnią się one od siebie elastycznością oraz wytrzymałością i przeznaczone są z reguły do wykonywania prac wymagających dużej precyzji, ponieważ rękawice te ze względu na swoją budowę są niemalże niewyczuwalne na dłoni, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo i higienę. Wykorzystuje się je najczęściej w zawodzie lekarza lub tatuatora.

Innym rodzajem rękawic są rękawice antywibracyjne, które najczęściej stosowane są w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Nie należą one do grupy rękawic jednorazowych, co oznacza, że nie musimy zmieniać ich po każdym użyciu. Rękawice antywibracyjne stanowią środek ochronny przed drganiami mechanicznymi. Długotrwałe narażanie swoich dłoni na drgania może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, w związku z tym podczas obsługi maszyn generujących drgania o wysokich częstotliwościach, warto mieć takie rękawice na dłoniach.

Przed czym chronią rękawice antywibracyjne?

Rękawice antywibracyjne niwelują drgania o bardzo wysokich częstotliwościach, na które narażeni są operatorzy różnego rodzaju maszyn wykorzystywanych w budownictwie lub zakładach produkcyjnych.
Rękawice antywibracyjne nie są w stanie zniwelować drgań o niskich częstotliwościach, które powodują niekorzystny wpływ na układ kostno-stawowy, jednak radzą sobie dobrze w przypadku drgań o wysokich częstotliwościach. Rękawice niwelują ryzyko poważnych powikłań związanych z narażaniem się na drgania, dlatego nie należy bagatelizować tej kwestii i wyposażyć się w taki środek ochronny.

Jak wybrać odpowiednie rękawice antywibracyjne?

Poszczególne rodzaje rękawic antywibracyjnych różnią się od siebie sposobem konstrukcji, co wpływa na ich skuteczność. Należy zadbać o właściwy dobór rękawic, aby zapewnić sobie optymalny stopień ochrony przed drganiami podczas obsługi maszyn. Dobre rękawice antywibracyjne powinny odpowiednio tłumić drgania o wysokich częstotliwościach oraz być zgodne z normami BHP.
Istotny aspekt takich rękawic który gwarantuje ochronę przed zagrożeniami płynącymi z obsługi maszyn generujących drgania jest fakt, że rękawice antywibracyjne chronią dłonie przed wilgocią oraz niską temperaturą, co potęguje efekt jaki wywołują drgania o wysokich częstotliwościach. Warto więc korzystać z rękawic antywibracyjnych nie tylko w celu zabezpieczenia się przed skutkami drgań, ale również w celu ochrony swoich dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w postaci np. temperatury. Wyziębienie dłoni może mieć bowiem równie przykre konsekwencje, co długotrwałe narażanie ich na drgania podczas pracy. Należy pamiętać o tym, aby stawiać swoje zdrowie na pierwszym miejscu i podczas pracy zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, by nie odczuć przykrych skutków w perspektywie lat