magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jaka myszka do komputera będzie najlepsza?

Jak każdy użytkownik komputera wie, do jego obsługi niezbędna jest myszka komputerowa. Problem jednak w tym, że mało kto wie, czym taka myszka powinna się charakteryzować. Jakie jej cechy poprawią, a jakie być może utrudnią korzystanie z komputera. Jak to więc przedstawia się w szczegółach? Na co trzeba wracać uwagę, gdy kupuje się myszkę?

Rodzaj sensora

Najważniejszą i najbardziej podstawową sprawą podczas wybierania myszki, jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób wykrywa ona swoje położenie na blacie biurka. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu odpowiedniego sensora, który może realizować to zadanie różnymi sposobami. Na rynku obecnie można znaleźć myszki posiadające sensor optyczny lub laserowy. Na czym to dokładnie polega?
Myszka optyczna to dość prymitywne urządzenie. Pod jej spodem obecna jest miniatura kamera, która cały czas analizuje położenie myszki. Warto zauważyć, że myszka, leżąc na blacie, powoduje, że sensor jest w całkowitej ciemności. Z tego powodu podświetlany jest on czerwoną diodą led.
Drugim rozwiązaniem jest myszka laserowa, która kamerę zastąpiła promieniem lasera. Oczywiście jego moc jest niewielka i nie tylko nie zagraża on meblom, ale nawet zdrowiu człowieka.
Która z tych myszek jest lepsza? Z pewnością myszka laserowa będzie czulsza i dokładniejsza, ponieważ laser wykrywa nawet najmniejsze zmiany położenia. Niestety nie może on działać na powierzchniach przezroczystych. Co innego myszka optyczna, która, choć nie jest tak dokładna, to jednak jest o wiele bardziej uniwersalna pod względem tego, gdzie pracuje.

Sposób komunikacji

Kolejną sprawą związaną z tym, jaką myszkę się kupuje, jest metoda jej komunikacji z komputerem. Jak bowiem wiadomo, informacja dotycząca zmiany położenia myszki musi zostać w jakiś sposób przeniesiona do komputera, czego wynikiem będzie zmiana położenia kursora. Zdecydowanie najprostszą formą komunikacji jest w tym wypadku po prostu przewód. Myszki przewodowe używane są od dawna i pomimo dość starej technologi, mają liczne zalety. Najważniejszą z nich jest przede wszystkim stabilność połączenie i pewność przesłania informacji. Nie ma tu mowy o żadnych zakłóceniach czy też opóźnieniach. Oczywiście przewód posiada również liczne wady, chociażby ograniczoną odległość pracy myszki od komputera i cały czas plątający się wokoło sprzętu przewód.
Z tych właśnie wad zrodziła się idea, aby myszka do komputera komunikowała się z nim bezprzewodowo. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie wielu problemów. Dzięki myszce bezprzewodowej ogranicza się ilość kabli przy komputerze, a także rodzi się możliwość znacznego oddalenia od jednostki. Niestety oznacza to także pewne wady. Przede wszystkim taka myszka jest znacznie droższa. Dodatkowo z racji działania bezprzewodowego, myszka zasilana jest bateriami lub akumulatorem, co oznacza, że prędzej czy później się rozładuje i konieczne będzie jej naładowanie lub wymiana baterii. Nie można również pominąć tego, że czasem zdarzają się zakłócenia i z tego powodu praca myszki nie jest w pełni precyzyjna. W wyniku tego często odradza się używania takiej myszki do gier komputerowych.

Kompletujesz podzespoły do swojego komputera – sprawdź czy warto inwestować w dysk SDD