Dysk SSD – czy warto?
Data publikacji 13 grudnia 2021Chcesz przyspieszyć działanie swojego komputera lub laptopa? Planujesz wymianę podzespołów lub kupno nowego sprzętu? Sprawdź jaki dysk SSD wybrać oraz na jakie parametry zwrócić uwagę.
Czym jest dysk SSD?
Dysk SSD (z ang. solid-state drive) jest zbudowany z półprzewodników. Wszystkie elementy są nieruchome. Bazuje na pamięci flash, a jego działanie może przypominać działanie pendrive`ow.
Czym jest dysk HDD?
Dysk HDD (z ang. hard disk drive) nazywane także dyskiem twardym. Zbudowany jest z talerzy na których zapisywane są dane, głowic, które umożliwiają zapis i odczyt danych oraz warstwy nośnika magnetycznego.
Prędkość odczytu i zapisu.
Oprócz różnic w budowie i sposobie działania, dyski SDD i HDD posiadają także inne różnice.
Jedną z nich jest prędkość odczytu i zapisu. Aktualnie na rynku możemy znaleźć dyski SSD oferujące prędkość odczytu to od około 400 MB/s do nawet 4000 MB/s. Natomiast prędkość zapisu w dyskach SDD to od 300 MB/s do 3000 MB/s. W dyskach HDD najlepiej wybrać model, który ma prędkość obrotową 7200 obr./min. Szybkość dysku HDD to około 50MB/s do 200 MB/s.
Szybkość działania dysku ma także wpływ na szybkość uruchamiania systemu operacyjnego na naszym komputerze. Dla dysku SDD jest to około 10s., a dla dysku HDD około 40s.
Dysk SSD vs Dysk HDD – fragmentacja
Dyski HDD w przeciwieństwie do dysków SSD ulegają fragmentacji. Zjawisko to związane jest z tym, że dysk HDD dzieli pliki na kawałki, po to, aby móc wykorzystać całą wolną przestrzeń. Fragmenty plików rozrzucone są po różnych miejscach dysku co źle wpływa na szybkość odczytu danych. Dysk twardy posiadający małą ilość wolnego miejsca ulega znacznemu spowolnieniu. Zjawisko to można naprawić za pomocą narzędzi do defragmentacji. Jest to jednak niewątpliwie kłopot. Dyski SSD dzięki użyciu pamięci flash, a nie ruchomych części dysku działają z tą samą prędkością niezależnie od podzielenia plików.
Dysk SSD vs Dysk HDD – cena
Dyski SSD ze względu na swoją szybkość i specyfikę działania są droższe od dysków HDD. Cena obu tych dysków zależna jest w dużej mierzę od szybkości działania oraz pojemności urządzeń. Aktualnie porównując ceny dysków o takiej samej pojemności widzimy, że dysk SSD jest około dwukrotnie droższy od HDD. Warto jednak pamiętać, że dyski SSD z każdym rokiem będą zyskiwać na popularności, co powinno wpłynąć na korzystniejsze ceny.
Pozostałe różnice
Ze względu na ruchome elementy dysk HDD emituje dźwięki. W przypadku błędnego montażu lub uszkodzenia fizycznego dysku np. upadku mogą być one głośne. Są one również mniej odpoerne na uszkodzenia mechaniczne. Dysk SSD pracuje praktycznie bezgłośnie, a ze względu na brak ruchomych elementów są bardziej odporne. Kolejną zaletą dysków SSD względem HDD jest energooszczędność, co wpływa np. na długość działania laptopa na baterii.
Dysk SSD vs Dysk HDD – co dla kogo?
Jeśli nie lubisz korzystać z serwisów streamingowych i rozwiązań chmurowych, a lubisz mieć na swoim komputerze ulubioną muzykę, filmy i zdjęcia wybierz dysk HDD. W przypadku gdy używasz sprzętu do gier lub programów np. graficznych lub do obróbki wideo wybierz dysk SSD. Pamiętaj jednak, że często dysk SSD z dużą pojemnością to znaczy koszt. Warto być może zdecydować się na rozwiązania hybrydowe. Na przykład w komputerze stacjonarnym możemy zamontować dwa dyski jeden SSD lub HDD. Możemy także zamontować dysk SSD o mniejszej pojemności, gdzie będziemy mieli zainstalowane niezbędne programy. Pozostałe dane natomiast przechowywać będziemy na dysku zewnętrznym np. pendriv`e.
Wszystko zależy zatem od tego jak używamy komputera bądź laptopa, naszych preferencji i możliwości finansowych. Najlepiej znaleźć właściwy balans między ceną, pojemnością i szybkością działania.