magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

monitor
Multimedia

Jaka matryca w monitorze będzie dla Ciebie najlepsza? Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje

Matryca IPS, matryca PLS, matryca VA… Już same te określenia mogą przyprawić Cię o zawroty głowy, jeśli właśnie zastanawiasz się, jaka matryca będzie najlepsza do Twojego domowego monitora do pracy lub rozrywki. Nie musisz się jednak niczego obawiać – przyjrzymy się teraz najpopularniejszym rodzajom matryc i postaramy się doradzić Ci, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Jaka matryca do monitora czy laptopa? Przede wszystkim – zastanów się, czego potrzebujesz

Na samym początku warto powiedzieć, że to, jaka matryca monitora będzie najlepsza w Twoim przypadku, to głównie kwestia gustów i preferencji. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów matryc, takich jak matryca VA czy matryca IPS i każda z nich nieco inaczej sprawdzi się w różnych zastosowaniach.

Jeśli przykładowo zacząłeś pracę w systemie home office i chcesz sprawić sobie swój pierwszy porządny monitor do pracy, najlepszym wyjściem będzie, jeśli wcześniej przetestujesz różne rodzaje matryc na żywo. W ten sposób będziesz mógł łatwo sprawdzić wady i zalety różnych rozwiązań, które trudno byłoby oddać słowami.

Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Właśnie dlatego za chwilę spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakimi różnicami cechują się najpopularniejsze matryce i do jakich rozwiązań będą się one nadawały szczególnie dobrze.

Jaka matryca? Poznaj najpopularniejsze!

Jeszcze niedawno jednym z najczęstszych wyborów była matryca TN. Jej największe zalety to niewielki czas reakcji i stosunkowo dobre odświeżanie obrazu. Obecnie jednak matryca TN jest rozwiązaniem spotykanym raczej rzadko, gdyż tę technologię wyparły matryce IPS i matryce VA, oferujące znacznie lepsze parametry. Nie oznacza to jednak, że nie możesz już postawić na wybór monitora TN – w dalszym ciągu możesz to zrobić, jednak dosyć trudne może być znalezienie na rynku ciekawego modelu.

Kolejnym częstym wyborem może być matryca VA. Jej główną cechą jest świetna czerń, którą mogą docenić zarówno gracze, kinomani, jak i pracownicy biurowi, którzy ze swojego monitora z panelem LED korzystają głównie zawodowo. Niestety mają one swoją wadę – smużenie. Co to oznacza? Jeśli wybierzesz monitor z matrycą VA, niektóre okna dialogowe czy ruchy postaci w grze mogą zostawiać za sobą niewielki powidok. Niektórzy nawet tego nie zauważają, ale dla innych jest to wada, która absolutnie wyklucza takie ekrany. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz na własną rękę, czy smużenie jest dla Ciebie niekomfortowe.

Innym wyborem jest matryca IPS. To idealne narzędzie dla osób, które pracują z grafiką, gdyż jej największą zaletą jest rewelacyjne odwzorowanie kolorów. Jednakże dotyczy to wszystkich barw poza czernią – ta będzie wydawała się lekko wyblakła lub srebrzysta. Dzieje się tak dlatego, że panel LED doświetla ją dokładnie tak samo, jak inne kolory.

Ostatnia opcja, którą dzisiaj poznasz, to matryca PLS. To rozwiązanie marki Samsung, które w zamyśle ma być unowocześnioną alternatywą dla matryc IPS. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak najbardziej – to świetne monitory do pracy i rozrywki, które świetnie odwzorowują kolory. Podobnie jak IPS nadają się również do pracy z grafiką.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.