magicznaplaneta.pl

Elektronika i Multimedia

Data Center
Biznes

Jak sprawdzić, czy Data Center jest bezpieczne? 7 złotych zasad

Korzystając z usług w ramach Data Center, warto upewnić się, czy wybrane centrum przetwarzania danych jest w stanie zaoferować pełne bezpieczeństwo. Na co należy zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo fizyczne

Mimo że procesy obsługiwane przez centra przetwarzania danych odbywają się niemal całkowicie w sferze online, u ich podstaw leżą aplikacje, narzędzia i pliki przechowywane na fizycznych urządzeniach. Z tego względu konieczne jest przygotowanie odpowiednich metod ochrony, jak również zadbanie o bezpieczną lokalizację.

1.    Lokalizacja

Data Center powinno znajdować się w miejscu o jak najmniejszym ryzyku klęsk żywiołowych, takich jak powodzie czy pożary. Jednocześnie konieczne jest zapewnienie łatwego dojazdu w razie konieczności zewnętrznej interwencji. Doskonale sprawdzają się tutaj obrzeża większych miast.

2.    Kontrola dostępu

Centra przetwarzania danych to miejsca, w których przechowywane są różne poufne informacje o sporym znaczeniu dla firm. To sprawia, że niezbędna jest ścisła kontrola dostępu zarówno do obiektów, jak i konkretnych urządzeń.

3.    Redundancja zasilania

Aby ograniczyć ryzyko utraty danych, Data Center powinno być wyposażone w zapasowe komponenty kluczowej infrastruktury. Dotyczy to przede wszystkim zasilania. W odniesieniu do centrów danych stosuje się klasyfikację TIER, która określa poziom dostępności usług i odporności na awarie zasilania. W przypadku usług dla firm najlepszym wyborem będzie TIER III – taki system może działać nieprzerwanie w trakcie prac konserwacyjnych, co pozwala znacznie ograniczyć przestoje. Przy wystąpieniu awarii głównego źródła zasilania stosuje się zasilanie awaryjne (UPS).

4.    Redundancja łącz dostępowych i klimatyzacji

Awarie tych komponentów mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie centrum danych. Z tego względu również tutaj powinno się stosować redundancję, która zapewni sprawną i bezpieczną pracę urządzeń.

Cyfrowe bezpieczeństwo Data Center

Obok ochrony fizycznej niezbędne jest także zadbanie o bezpieczne przetwarzanie danych. Jakie rozwiązania stosuje się na tym polu?

5.    Zapory ogniowe i stała obserwacja ruchu sieciowego

Każde centrum przetwarzania danych powinno skupić się na pełnym zabezpieczeniu ruchu sieciowego. W tym celu można zastosować takie rozwiązania jak zapora ogniowa czy dedykowane oprogramowanie do zarządzania bezpieczeństwem.

6.    Cyfrowa kontrola dostępu

Podobnie jak w przypadku fizycznego dostępu do urządzeń, należy zadbać o odpowiednie zarządzanie zasadami korzystania z zasobów cyfrowych. Liczy się tutaj między innymi przypisanie właściwych ról dla pracowników czy przygotowanie solidnej polityki haseł.

7.    Bieżące aktualizacje

Systemy operacyjne i oprogramowanie wykorzystywane przez centra danych są w szczególnym stopniu narażone na ataki hakerów, którzy chcą znaleźć luki w zabezpieczeniach. Dostawcy usług i programów nieustannie pracują nad zwiększeniem ochrony. Warto upewnić się, że Data Center dba o korzystanie z aktualnych, w pełni zabezpieczonych wersji oprogramowania.

Polskie centrum przetwarzania danych, które spełnia wymogi w zakresie bezpieczeństwa

Gdzie szukać usług w ramach Data Center oferujących odpowiednie zabezpieczenia? Możemy je znaleźć na przykład w ofercie firmy INEA. Centrum przetwarzania danych jest zlokalizowane w bezpiecznym punkcie niedaleko Wrocławia, a użyte rozwiązania pozwalają zapewnić pełną ochronę. Zastosowano tutaj między innymi pełną redundancję zasilania, klimatyzacji i łącz dostępowych, jak również niezawodne podzespoły od sprawdzonych producentów.

Materiał zewnętrzny